Preventivní program školy
Preventivní program je konkrétní dokument školy zaměřený na výchovu žáků ke zdravému životnímu stylu, na jejich osobnostní a sociální rozvoj a rozvoj jejich sociálně komunikativních dovedností. Jeho součástí jsou také specifické intervence pomáhající žákům osvojit si takové znalosti, dovednosti a způsobilosti (kompetence), které efektivně snižují riziko výskytu případně rozvoje konkrétních forem rizikového chování.
Pod pojmem rizikové chování rozumíme chování, v jehož důsledku dochází k prokazatelnému nárůstu zdravotních, sociálních, výchovných a dalších rizik pro jedince nebo společnost.
Je několik pohledů na členění forem rizikového chování. Z hlediska zaměření školské (realizované ve škole či školou) primární prevence se zabýváme především tématy:
- Agrese a šikana
- Rasismus, homofobie, extremismus...
- Závislostní chování
- Sekty
- Rizikové sexuální chování
- Záškoláctví
- Rizikové chování v dopravě
- Rizikové chování ve sportu
- Poruchy příjmu potravy a sebepoškozování
- Syndrom CAN
Preventivní aktivity jsou v naší škole postavené na „KAB“ modelu (knowledge, attitudes, behaviour = znalosti, postoje, dovednosti), který je považován za nejefektivnější strategii předcházení rizikového chování. Tento model se neorientuje pouze na úroveň získávání informací v dané problematice, ale především na kvalitu postojů a změnu chování. Cíleně se v preventivním programu školy zaměřujeme na rozvoj dovedností žáků potřebných pro vlastní vědomý život i pro zdravé vztahy mezi ostatními, jako jsou komunikace, organizace času, týmová spolupráce, nalézání různých řešení, zvládání konfliktních situací, motivace, naslouchání, obrana proti manipulaci, vědomé soustředění, porozumění vlastním emocím a mnoho dalších.